Kryptowaluta – czym jest i gdzie można ją kupić?

Kryptowaluta – czym jest i gdzie można ją kupić?

2 listopada 2020 Wyłączono przez Franek

Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność – jest ich na świecie już kilkaset. Budzą rosnące zainteresowanie pod względem idei niezależności, ale przede wszystkim jako sposób na zysk inwestycyjny. Wyjaśniamy, czym są i gdzie można je kupić.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta, czyli waluta kryptograficzna, to innowacyjny, rozproszony system księgowy. Polega on na przechowywaniu informacji o stanie posiadania w jednostkach umownych. Co to oznacza? Kryptowaluta działa jak waluta wirtualna – osoba, która ją posiada, przechowuje ją na komputerze lub w aplikacji na smartfonie, w tzw. portfelu.

Można dokonać transakcji, posługując się tą walutą, ale cały proces realizowany jest elektronicznie, między jej posiadaczem a kontrahentem. Każda jednostka kryptowaluty ma unikalny kod, który zawiera informacje uniemożliwiające jej skopiowanie czy też powtórne użytkowanie, a także nie pozwala na oszustwa. Kryptowaluty mają swoją wartość, dlatego można je nazwać wirtualnym pieniądzem czy wirtualną monetą. Szybko zyskały miano walut wirtualnych, cyfrowych czy też alternatywnych.

Posiadanie kryptowalut ma wielu zwolenników i wiąże się z licznymi korzyściami, ale jest też druga strona medalu. W obrocie nimi nie ma regulatora, który pilnowałby bezpieczeństwa czy decydowałby np. o spadku wartości tego rodzaju waluty. Poza tym takie transakcje nie są nadzorowane. Nikt też nie informuje organów skarbowych w razie, gdy ktoś próbuje sprzedać dużo jednostek kryptowaluty.

Obrót kryptowalutami

Obrót tego rodzaju walutą zachodzi między użytkownikami waluty kryptograficznej, czyli w systemie peer to peer. Wszystko odbywa się online, elektronicznie, bez udziału systemu bankowego. Ma to swoje plusy i minusy, ale wiele osób wysoko ceni tę wolność – konta nikt nie może nam zablokować, a co więcej, nie wejdzie na nie także komornik. Kryptowaluty nie podlegają kontroli krajowych czy międzynarodowych instytucji finansowych, co oznacza, że ich obrót nie jest kontrolowany.

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta

Najbardziej popularną na świecie kryptowalutą jest bitcoin. Trudno powiedzieć, kto ją stworzył, wiadomo natomiast, że trafiła na rynek w 2008 roku. Choć od powstania notowała również spadki, to na uwagę zasługuje znaczny wzrost wartości tej wirtualnej waluty. Jeszcze kilka lat temu warto było zainwestować w tzw. „kopanie kryptowalut”, bo mogło to przynieść spore korzyści finansowe. Wyjaśnijmy najpierw, co to oznacza.

Koparka kryptowalut

Jak kopać kroptowaluty? Gdzie? Na czym to polega? Wirtualną walutę, np. bitcoina, można kupić albo wykopać. Oznacza to zdobycie go na etapie wytworzenia, a nie kupna. Aby tak się stało, należy rozwiązać pewien problem kryptograficzny. Wymagane są komputery z procesorami o potężnej mocy obliczeniowej. Komputer z procesorem i7 potrzebowałby do tego około 300 tys. lat. Nie jest to zatem możliwe dla przeciętnego użytkownika. Dawniej walut tych było znacznie mniej, dlatego było to dużo prostsze. Poza tym na początku rozwoju bitcoina zadania kryptograficzne były łatwiejsze – aby waluta zdobyła popularność najpierw musiała zdobyć odpowiedni zasięg ilościowy.

Jak kopać kryptowaluty i czy to się opłaca?

Oprócz bitcoina na rynku kryptowalut są też tysiące innych wirtualnych walut – między innymi ethereum, litecoin, monero, XRP czy tether, a także polski polcoin. Czy warto i jak kupować kryptowaluty? – to pytanie zadawane przez wielu inwestorów. Dodajemy zatem, że kopanie kryptowalut to proces skomplikowany, potrzeba przygotowania, umiejętności konfiguracji sprzętu i bardzo dobrego oprogramowania. Zamiast zysków można wygenerować… ogromne rachunki za energię.

Zainteresowani kryptowalutami mogą też zastanowić się nad ich zakupem. Dla początkujących może to być lepsze rozwiązanie – spróbowanie szczęścia w handlu wirtualnymi walutami poprzez zarabianie na zmianach ich kursów pozwoli zdobyć doświadczenie i poznać specyfikę funkcjonowania tych skomplikowanych procesów.