Obligacje skarbowe czy korporacyjne – w co warto inwestować?
3 września 2019W co warto inwestować? To zależy od wielu czynników, m.in. od tego, ile możesz zainwestować, a także, ile chcesz zarobić. Jednym z pomysłów są obligacje – skarbowe oraz korporacyjne. Oto kilka sprawdzonych sposobów na inwestowanie pieniędzy.
Systematyczność to podstawa
Przede wszystkim liczy się systematyczność – tak w oszczędzaniu, jak i w inwestowaniu. Działanie zgodne z planem to podstawa w działaniach finansowych. Mimo to np. bańka spekulacyjna zawsze może pokrzyżować plany (zob. przypadek frankowiczów).
Zadbaj o poduszkę finansową
Trzeba też mieć świadomość, że inwestowanie zawsze jest obarczone ryzykiem, dlatego nie należy przeznaczać na ten cel wszystkich oszczędności, a wypracowane nadwyżki. Zwrot nigdy nie jest na 100% gwarantowany. Zanim ulokujesz środki, sprawdź, czy na pewno masz pieniądze na pokrycie podstawowych potrzeb – jak czynsz, raty kredytu itd. Podstawą jest zatem zabezpieczenie, np. poduszka finansowa. Poduszka finansowa to fundusz awaryjny zapewniający poczucie bezpieczeństwa. Najpierw odłóż zatem część środków na tzw. czarną godzinę. Dokładna kwota jest dla każdego inna – przyjmuje się, że może to być równowartość pensji z 3 miesięcy.
Obligacje skarbowe
Jednym z produktów inwestycyjnych z najniższym poziomem ryzyka są obligacje, czyli dłużne papiery wartościowe. Inwestowanie w obligacje skarbu państwa nie jest obarczone dużym zyskiem. Oprocentowanie papierów wartościowych emitowanych przez Ministerstwo Finansów wynosi 1,5 proc. dla obligacji 3-miesięcznych oraz 2,7 proc. dla obligacji 10-letnich. Nie jest ono wysokie, ale zysk jest niemal pewny.
Obligacje korporacyjne
Możesz też zainwestować w obligacje korporacyjne. Ich emitentem są prywatne przedsiębiorstwa. Oprocentowanie papierów wartościowych emitowanych przez prywatne przedsiębiorstwa wiąże się jednak z większym ryzykiem. W tym przypadku trzeba zachować rozsądek, ale nie warto rezygnować z obligacji korporacyjnych, bo to dobre źródło dochodu wielu firm i inwestorów.
Najlepiej inwestować pieniądze różnymi kanałami, bo w ten sposób ryzyko utraty wszystkich oszczędności jest niższe.
Karo. / pixabay / rawpixel