Czy opłaca się teraz zakładać lokaty bankowe?

Czy opłaca się teraz zakładać lokaty bankowe?

4 września 2022 Wyłączono przez Franek

Przy tak wysokiej inflacji – obecnie wynosi ona 16 proc., a analitycy prognozują, że przekroczy 20 proc. – nie ma rozwiązania, które zabezpieczy nas przed jej skutkami. Jest to przede wszystkim spadek wartości Twoich oszczędności. Można jednak dzięki wysokiemu oprocentowaniu oszczędzać na lokacie.

Trudno o bezpieczne sposoby gromadzenia oszczędności przy tak bardzo rosnących cenach. Dobra lokata pozwoli jednak chociaż zmniejszyć utratę wartości pieniądza. Ma wiele zalet – przede wszystkim nic nie kosztuje, a daje gwarancję zwrotu środków razem z odsetkami. Ryzyko utraty depozytu pieniężnego jest znikome.

Bezpieczne oszczędzanie

Inwestowanie oraz przechowywanie pieniędzy na lokacie to jedne z rozwiązań dających szanse na zyski. Poza tym jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania. Nad bezpieczeństwem lokat pieczę sprawuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wiele osób dość sceptycznie podchodzi jednak do lokat, gdyż dawniej były one dużo lepiej oprocentowane. Mimo to warto inwestować w ten sposób pieniądze. Nawet 10 tys. zł wpłacone na lokatę krótkoterminową, to ponad 100 zł zysku.

Jakie jest aktualnie oprocentowanie lokat w bankach?

Warto korzystać z porównywarek oraz rankingów online lokat, by znaleźć godne uwagi depozyty. W ofercie banków są lokaty z oprocentowaniem około 6-7,5% w skali roku i są one najbardziej opłacalne. Zysk zależy od tego, ile oszczędności tam wpłacisz oraz na jak długo. Im wyższy kapitał i im dłużej będzie zamrożony, tym więcej możesz zarobić. Dodajmy dla przypomnienia, że od wypracowanego zarobku należy jeszcze odjąć tzw. podatek Belki, czyli 19%.

Warto szukać okazji. Zwykle lepiej oprocentowane są lokaty promocyjne, czyli dla nowych klientów lub połączone z innymi produktami bankowymi. Obecnie mamy rekordowo wysokie oprocentowanie produktów oszczędnościowych. Średnie oprocentowanie lokat w bankach w maju wynosiło 4%, a w lipcu 6% – dane dotyczą lokat promocyjnych.

Popularne rodzaje lokat bankowych

Można wymienić kilka rodzajów lokat bankowych. Szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie ofertę odpowiednią dla siebie i dopasowaną do swoich możliwości. Różnią się one m.in. warunkami przedwczesnego zerwania czy długością trwania. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje lokat bankowych.

Lokata progresywna. Jej oprocentowanie narasta np. co miesiąc. Często można ją zerwać w trakcie trwania, ale bez utraty odsetek. Najczęściej są one naliczane za każdy zakończony miesiąc, zgodnie z oprocentowaniem ustalonym dla danego miesiąca.

Lokata terminowa. Jest zakładana na konkretny okres (np. 3, 6 czy 12 miesięcy). Wśród lokat terminowych są lokaty krótkoterminowe, długoterminowe (trwają od 2 do 3 lat), kwartalne, odnawialne i nieodnawialne.

Lokata rentierska. Jeśli masz spore oszczędności, będzie to dobre rozwiązanie. Można wypłacać odsetki z określoną częstotliwością, ale wcześniej należy spełnić wymagania banku odnośnie do wysokości depozytu.

Lokata strukturyzowana. Ma chronić kapitał i wypracować zysk. Część środków jest lokowana w bezpieczne instrumenty finansowe (jak obligacje), a część w instrumenty, które dają możliwość osiągnięcia wyższego zysku, ale są obarczone ryzykiem.

fot. martaposemuckel / Pixabay