Makler – kim jest, czym się zajmuje i ile zarabia?

Makler – kim jest, czym się zajmuje i ile zarabia?

17 marca 2022 Wyłączono przez Franek

Osoby dysponujące wolnymi środkami finansowymi chętnie decydują się na inwestycje giełdowe. Jednak inwestowanie na giełdzie wymaga nie tylko szczęścia, ale przede wszystkim doświadczenia i odpowiednich umiejętności. Wiele osób korzysta z usług pośrednika – czyli maklera giełdowego. Wyjaśniamy, czym się on zajmuje i jak wyglądają zarobki maklera.

Kim jest makler?

Makler giełdowy to osoba, która przekazuje zlecenia klientów na giełdę. Może pracować bezpośrednio na giełdzie (back off) i kontrolować na bieżąco, jak pracują maklerzy z różnych instytucji finansowych – jak m.in. domy inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe lub biura maklerskie czy banki. Do ich zadań należy sprawdzanie, czy zlecenia są poprawne oraz przekazywanie zleceń klientów na giełdę. Makler informuje klientów tym, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku.

Do jego obowiązków należy też sprawdzenie zdolności finansowej klienta. Jeśli ma odpowiednie wymagane uprawnienia, pełni również rolę doradcy inwestycyjnego. Warto zapamiętać, że usługę doradztwa inwestycyjnego może oferować makler z licencją. Należy również pamiętać, że makler giełdowy nie jest tym samym, co makler giełd towarowych.

Makler kontrolujący poszczególne zlecenia, sprawdza je pod względem zarówno merytorycznym, jak też formalnym. Poza tym trzyma pieczę nad rachunkami inwestycyjnymi klientów, dba o ich komfort oraz bezpieczeństwo ich finansów. Makler pracujący na giełdzie przygotowuje również analizy giełdowe.

Zarobki maklera

Są atrakcyjne i wysokie, wynoszą ponad 10 tysięcy złotych na rękę. Średnie zarobki na tym stanowisku szacuje się na około 6 tysięcy złotych netto. Najsłabiej zarabiający maklerzy mają ok. 3885 złotych netto. Najwięcej zarabiają maklerzy z Warszawy, Katowic i Poznania. Wiele zależy też od miejsca pracy – maklerzy mogą pracować na giełdzie, ale też w innych instytucjach – jak domy inwestycyjne i maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, banki czy firmy mające w zakresie usług doradztwo inwestycyjne.

fot. PIX1861 / Pixabay