Spółka z o.o. w Niemczech (GmbH) – co trzeba wiedzieć?

Spółka z o.o. w Niemczech (GmbH) – co trzeba wiedzieć?

19 maja 2021 Wyłączono przez Franek

Zastanawiasz się nad założeniem firmy w Niemczech? Najczęściej jest to działalność jednoosobowa, ale w wielu przypadkach firma świetnie rozwija się, jej obroty są większe, aż trzeba rozważyć zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli GmbH. Jak to zrobić? Kilka porad poniżej. 

Spółka GmbH – Niemcy

Przede wszystkim koniecznie jest ustalenie nazwy firmy oraz innych danych – jak wybór prezesa, siedziba, cel przedsiębiorstwa, rodzaj finansowania, oczekiwania wobec spółki. Obowiązkowe jest także prawne zaszeregowanie spółki do polskich firm oraz uregulowanie jej statusu prawnego w Niemczech i przygotowanie odpowiednich dokumentów – warto skorzystać wtedy z pomocy adwokata specjalizującego się w takich sprawach. 

Spółka GmbH w Niemczech – rejestracja 

GmbH w Niemczech było pierwszą formą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na świecie. W 2008 roku wprowadzono reformę ustawy o spółkach (GmbH-Gesetz) z 1892 roku. Wśród głównych punktów tej reformy są m.in. ułatwienia w zakładania spółki i większa konkurencyjność na rynku światowym.  

Spółkę GmbH można założyć jedynie u niemieckiego notariusza. Zwykle zleca on też wpisanie jej do rejestru handlowego – w tym momencie mocy nabiera jej ograniczenie odpowiedzialności. Jeśli spółka GmbH jest już założona, czas na zarejestrowanie działalności gospodarczej i złożenie w urzędzie skarbowym zameldowania. Jakie są koszty założenia spółki zoo w Niemczech? Szacuje się, że wynoszą one minimum 5 procent jej kapitału zakładowego. 

Zalety spółki zoo w Niemczech

Podstawową korzyścią jest fakt, że spółki założone w Niemczech mogą bez przeszkód działać na rynku niemieckim. Plusów prowadzenia takiej działalności jest jednak więcej – między innymi łatwy dostęp do rynku unijnego (spółka niemiecka ma lepszą pozycję niż polska), kwota wolna od podatku dochodowego – aktualnie 8.652 euro, lepszy dostęp do funduszy europejskich i brak obowiązku opłacania ubezpieczenia zdrowotnego i składek ZUS.

Wzór umowy GmbH

W sieci można znaleźć różne wzory umów spółki GmbH, ale należy ją dostosować do własnej firmy. Notariusz doradzi, jak skonstruować ją najlepiej, a także wyjaśni wszystkie jej punkty w razie konieczności. 

Pomoc w założeniu GmbH oferuje kancelaria http://www.tomaszgaj.eu/

Lena.k